X
تبلیغات
رایتل

اخبار خودرو

آخرین وضعیت کیفیت خودروها

در تازه‌ترین رده‌بندی سطح کیفی خودروهای تولید داخل که با بازگشت بنز همراه بود نیسان ماکسیما صدرنشینی خود را از دست داد و به جز 141، سایر مدل‌های پراید به دسته قابل قبول صعود کردند.

در این رده‌بندی که به اسفندماه سال گذشته مربوط است، 28 خودرو تولید داخل در 9 معیار سیستم فنربندی، تعلیق و فرمان، موتور و انتقال قدرت، ترمز، تجهیزات الکترونیکی، تزئینات داخلی و خارجی، صدهای غیرعادی، بدنه، نفوذ آب و رنگ مورد ارزیابی کیفی قرارگرفته و در 4 گروه خیلی خوب، خوب، قابل قبول و حداقل قابل قبول دسته‌بندی شدند به نحوی که خودروهای با امتیاز بین صفر تا 120 در دسته خیلی خوب، 120 تا 200 در گروه خوب، 200 تا 277 در سبد قابل قبول و 277 تا 410 نیز در گروه حداقل قابل قبول‌ها جای گرفتند هر چند در این نوع رده‌بندی‌ها، خودروهای با امتیاز منفی بیشتر از 410، غیرقابل قبول به حساب آمده و اجازه تولید نخواهند داشت، اما در رده‌بندی اسنفدماه، هیچ یک از 28 خودرو تحت ارزیابی به دسته غیرقابل قبول‌ها نرفت. ازنکات جالب این رده‌بندی می‌توان به رفع عیوب 25 امتیازی ریو، اضافه شدن همین عیوب به پژو 206هاچ بک و صندوق‌دار اشاره کرد. همچنین به جز مدل 141، سایر مدل‌های پراید با جهش کیفی مواجه و به دسته خودروهای قابل قبول آمدند. از سوی دیگر رده‌بندی اسفند میهمان تازه واردی نیز با نام پروتون ویرا دارد که طی سال‌ گذشته همواره بحث‌هایی در مورد توقف تولید این محصول مطرح می‌شد.
بنز، بهترین در بدنه و تزئینات ظاهرا ایران خودرویی‌ها یک ماه در میان، بنز تولید می‌کنند که مدل‌های E350 و E280 آن ماهی یکبار در جمع خودروهای داخلی تحت ارزیابی کیفی قرار می‌گیرند. این دو با بازگشت دوباره به این جمع، رده‌های اول و دوم جدول رتبه‌بندی کیفیت اسفندماه را به خود اختصاص دادند. این در حالی است که تنها در 3 معیار تزئینات، بدنه و رنگ امتیاز منفی کسب کرده و در بین 28 خودرو تحت ارزیابی، کمترین نمره منفی را در بدنه و تزئینات بدست آورده‌اند. پس این دو نماینده آلمانی، ماکسیما در حالی مکان سوم جدول را در اختیار دارد که مانند بنز تنها در 3 معیار بدنه، تزئینات و رنگ امتیاز منفی به خود می‌بیند. این مونتاژی ژاپنی پارس خودرو همواره در غیاب بنز به صدر جدول رفته و با بازگشت این رقیب آلمانی صدرنشینی خود را از دست می‌دهد. از سوی دیگر گرند ویتارا، شاسی بلند مونتاژی ایران‌خودرو نیز که در رتبه‌بندی اسفندماه، چهارم شده، از وضعیتی مشابه خودروهای بالادستی خود برخوردار و مشترکا با بنز E350 حائز بهترین کیفیت در معیار رنگ بین 28 خودرو تحت ارزیابی شده است. ویتارا تحت برند سوزوکی ژاپن در سایت خراسان ایران خودرو به مونتاژ می‌رسد. پس از این ژاپنی، هموطن آن؛ یعنی مزدا 3 در حالی مکان پنجم جدول را به خود اختصاص داده که این محصول نیز تنها در 3 معیار بدنه، تزئینات و رنگ امتیاز منفی دارد.

تعلیق پژو 206
در حالی که ریو بالاخره از قید عیوب 25 امتیازی خود، طی رده‌بندی کیفیت اسفندماه خودروهای داخلی آزاد شد، رقیبان فرانسوی آن یعنی پژو 206 هاچ‌بک و صندوق‌دار، در بند این عیوب در آمدند. عیوبی که حتی توسط مشتریان نیز قابل تشخیص بوده و سبب تنزل سطح کیفی خودروهای حاضر در رده‌بندی می‌شود. هرچند پژو 206 هاچ‌بک با امتیاز منفی 81 مکان ششم جدول را به خود اختصاص داده، اما به جز معیار نفوذ آب در سایر معیارها نمره منفی دارد که بیشترین آن به بخش تزئینات مربوط می‌شود. پس از این مدل، نوع صندوق‌دار پژو 206 جای گرفته که البته در 3 معیار سیستم موتور، صداهای غیرعادی و نفوذ آب نمره منفی ندارد. این در حالی است که امتیاز منفی 6/4 در معیار سیستم تعلیق 206 صندوق‌دار با توجه به کیفیت بالایی که از آن انتظار می‌رود، عجیب به نظر می‌رسد. در واقع هم 206 صندوق‌دار و هم هاچ‌بک تنها میهمانان گروه خودروهای خیلی خوب اسفندماه به حساب می‌آیند که در بخش سیستم تعلیق حائز نمره منفی شده‌اند.

کیفیت پایین موتور ریو
مکان هشتم جدول رده‌بندی سطح کیفی خودروهای داخلی در اسفندماه، به فرانسوی محبوب و مونتاژی سایپا؛ یعنی زانتیا اختصاص دارد. محصولی که در 4 معیار ترمز، تزئینات، بدنه و رنگ حائز نمره منفی شده و بیشترین آن نیز به بخش بدنه مربوط می‌شود.
پس از این فرانسوی، مگان و نیسان رونیز در حالی مکان‌های نهم و دهم جدول را به خود اختصاص داده‌اند که مانند بیشتر هم دسته‌ای‌های خود تنها در 3معیار بدنه، رنگ و تزئینات نمره منفی دارند. همچنین آوانته تنها نماینده خودروسازان خصوصی کشور در دسته خیلی خوب‌ها که در مقایسه با رده‌بندی بهمن‌ماه با کاهش نمره منفی روبه‌رو شده طی رده‌بندی اسفند جایگاه یازدهم جدول را به خود اختصاص داده است. نکته مهم درباره این مونتاژی اهل کره، اینکه بالاترین نمره منفی را بین 28 خودرو تحت ارزیابی کیفی اسفندماه در بخش تجهیزات الکتریکی در اختیار دارد. آوانته علاوه بر این در معیارهای بدنه، رنگ و تزئینات نیز حائز نمره منفی شده است. ریو دیگر کره‌ای مونتاژی خودروسازان داخلی نیز که در 6 معیار موتور، تجهیزات الکتریکی، تزئینات، صداهای غیرعادی، بدنه و رنگ امتیاز منفی داشته و بالاترین آن مربوط به بخش تزئینات می‌شود رکورددار امتیاز منفی در معیار سیستم موتور میان کل خودروهای تحت ارزیابی به حساب می‌آید. این کره‌ای در مقایسه با ارزیابی کیفی بهمن‌ماه کاهش نمره منفی را در کارنامه اسفندماه خود می‌بیند.

تندر به مرز خیلی خوب رسیدتندر-90 پارس خودرو تنها پنج دهم امتیاز دیگر تا صعود به گروه خیلی خوب‌ها فاصله دارد. این محصول که 5/4 امتیاز منفی کمتر از همتای ایران خودرویی خود کسب کرده در 5 معیار موتور، تزئینات، صداهای غیرعادی، بدنه و رنگ امتیاز منفی به دست آورده است که بیشترین آن به معیار بدنه مربوط می‌شود.
این در حالی است که تندر ایران خودرو در 6 معیار نمره منفی دارد؛ اما در عین حال این محصول بالاترین نمره منفی خود را در بخش بدنه به خود می‌بیند. بین تندرهای پارس خودرو و ایران‌خودرو که به ترتیب در جدول رده‌بندی، سیزدهم و پانزدهم شده‌اند، هیوندای ورنایی قرار گرفته که تنها در معیارهای بدنه، رنگ و تزئینات امتیاز منفی دارد و بیشترین آن به بخش تزئینات مربوط می‌شود، و ورنا جزو تولیدات بخش خصوصی به حساب می‌آید. این در حالی است که هم خانواده آن؛ یعنی فولکس گل نیز پس از تندر ایران‌خودرو در 5 معیار موتور، تجهیزات الکتریکی، تزئینات، بدنه و رنگ حائز نمره منفی شده که بیشترین آن به معیار تزئینات مربوط است گل البته در بخش تجهیزات الکتریکی نیز نمره منفی بالایی دارد.

بدترین تعلیق برای 405 خراسانمکان‌ها ی هفدهم تا بیست و یکم جدول رده‌بندی سطح کیفی خودروهای تولید داخل در اسفندماه را باید قلمرو ایران خودرویی‌ها دانست. در این قلمرو، پارس تولید مرکز با کسب امتیاز منفی در 6 معیار که بیشترین آن به بخش تزئینات مربوط می‌شود، پرچم‌دار به حساب آمده و پس از این محصول، پارس خراسان هجدهم شده است. بالاترین نمره منفی پارس خراسان نیز به معیار تزئینات مربوط می‌شود. پژو 405 تولید مرکز نیز که تنها در معیار صداهای غیرعادی امتیاز منفی ندارد، در حالی نوزدهم شده که بیشترین امتیاز منفی این محصول با معیار تزئینات در ارتباط است. 405 در بخش تعلیق نیز نمره منفی بالایی دارد. از سوی دیگر سمند که در تمام معیارها نمره منفی کسب کرده، در حالی جایگاه بیستم جدول را به خود اختصاص داده است که بالاترین نمره منفی آن به معیار تزئینات مربوط می‌شود. این در حالی است که وضعیت کیفی ترمز آن نیز شرایط چندان مناسبی ندارد. پژو 405 خراسان نیز که در سه معیار ترمز، صداهای غیرعادی و نفوذ آب نمره منفی کسب نکرده، در حالی بیست و یکمین عضو جدول لقب گرفته که بیشترین امتیاز منفی آن به بخش بدنه مربوط می‌شود.
این محصول البته رکورددار امتیاز منفی در معیار سیستم تعلیق میان 28 خودرو تحت ارزیابی کیفی اسفندماه به حساب می‌آید.

مراقب ترمز پروتون باشید
MVM تنها نماینده چینی جدول رده‌بندی سطح کیفی خودروهای تولید داخل هنوز هم در دسته قابل قبول‌ها به سر برده و طی ارزیابی اسفندماه، امتیاز منفی آن نسبت به بهمن‌ماه بالاتر رفته است، MVM که محصولی کوچک و مونتاژی در کرمان موتور به حساب می‌آید در سه معیار سیستم تعلیق، صداهای غیرعادی و نفوذ آب امتیاز منفی کسب نکرده و بالاترین نمره منفی آن نیز به معیار تزئینات آن مربوط می‌شود. البته وضعیت موتور MVM با توجه به نمره منفی که در این بخش به دست آورده، مناسب به نظر نمی‌رسد.
اما جدول رده‌بندی اسفندماه میهمانی از مالزی را نیز به خود می‌بیند. پروتون ویرا که در زاگرس خودرو مونتاژ می‌شود و معمولا وضعیت تولید مناسبی ندارد در حالی جایگاه بیست و سوم جدول رده‌بندی را به خود اختصاص داده که رکوددار امتیاز منفی در معیار ترمز، میان کل خودروهای تحت ارزیابی به حساب می‌آید. البته وضعیت تجهیزات الکتریکی آن نیز چندان مناسب نیست. ویرا البته در معیار رنگ نیز به همراه پراید 141، پایین‌ترین کیفیت را از آن خود کرده است. پس از این تازه وارد شرق آسیایی با پژو روآ روبه‌رو هستیم؛ روآیی که در تمام معیارها امتیاز منفی به‌دست آورده و بیشترین نمره منفی آن نیز به معیار بدنه مربوط می‌شود.

نفوذ آب در پراید پارس خودرو
جالب‌ترین و شاید عجیب‌ترین نکته ارزیابی سطح کیفی خودروهای تولید داخل در اسفند ماه را باید به صعود سایپا 132 و پراید پارس خودرو به دسته قابل قبول قبول‌ها نسبت داد. این در حالی است که 132 در تمامی معیارها نمره منفی کسب کرده و وضعیت صداهای غیرعادی و رنگ آن نیز از شرایط مناسبی برخوردار نیست. پراید پارس خودرو هم علاوه بر آن که ضعیف‌ترین بدنه را میان 28 خودرو تحت ارزیابی در اختیار دارد در معیار نفوذ آب نیز حائز بالاترین نمره منفی میان کل خودروهای تحت ارزیابی کیفی اسفند ماه شده است. این خودرو بهترین بدنه را میان کل مدل‌های پراید به خود اختصاص داده و بالاترین نمره منفی آن نیز به بخش بدنه مربوط می‌شود. از سوی دیگر صبا که با کیفیت‌ترین مدل پراید به حساب می‌آید در حالی جایگاه بیست و پنجم جدول رده‌بندی را به خود اختصاص داده که در تمامی معیارها امتیاز منفی دارد و بالاترین آن نیز با معیار بدنه در ارتباط است. صبا البته در بخش صداهای غیرعادی و سیستم موتور وضعیت مناسبی به خود نمی‌بیند.

صداهای غیرعادی در پراید 141
ظاهرا خود سایپایی‌ها نیز از پراید 141 قطع امید کرده و چندان رغبتی برای افزایش کیفیت این محصول ندارند. 141 که میهمان با سابقه و قدیمی قعر جدول رده‌بندی سطح کیفی خودروهای تولید داخل به حساب می‌آید طی ارزیابی اسفند ماه نیز، در تمام معیارها نمره منفی کسب کرده و در سه بخش تزئینات، صداهای غیرعادی و رنگ (مشترک با پروتون ویرا) رکوددار امتیاز منفی به حساب می‌آید.

منبع: دنیای اقتصاد