X
تبلیغات
رایتل

اخبار خودرو

در اجلاس دی - هشت، طراحی خودروی مشترک به ایران واگذار شد

در دومین اجلاس وزیران صنایع کشورهای عضو گروه دی- هشت ، توافقات قبلی در حوزه توسعه صنعت خودرو و طراحی و تولید خودروی مشترک پی گیری و طراحی خودروی مشترک بر عهده ایران گذاشته شد.

به گزارش خبرنگار خبرخودرو، محمد رضا نجفی منش ،نماینده اتاق بازرگانی تهران در دومین اجلاس دی- هشت ،با اعلام این خبر افزود: دردومین اجلاس وزیران صنایع کشورهای عضو گروه دی- هشت که در استانبول ترکیه برگزار گردید، توافقات گذشته در خصوص طراحی خودروی مشترک پی گیری گردید که به جهت توانمندی ایران در حوزه طراحی خودرو، مقرر گردید تا علاوه برمسئولیت بخش طراحی خودرو مشترک، بررسی بازار مشترک خودرو و قطعات و طراحی سایتی که حاوی کلیه اطلاعات در این بخش است نیزبه ایران واگذار شود.

وی از نکات بسیار مهم در طراحی خودروی مشترک را تجمیع پتانسیل کشورها و کاهش هزینه تمام شده تولید این کالا عنوان کرد و افزود: هم اکنون سالیانه 4 میلیون خودرو در8 کشور عضو گروه دی- هشت تولید می شود که با طراحی خودروی مشترک و تجمیع پتانسیل این کشورها ، قطعاهزینه تمام شده تولید آن کاهش خواهد یافت.

وی همچنین به توافق کشورهای عضو گروه دی- هشت برایجاد شبکه زنجیره تامین مشترک اشاره و اظهار داشت:به جهت زنجیره تامین نسبتا قوی اغلب کشورهای عضو،مقرر گردید تا امکان استفاده این کشورها ،از اطلاعات زنجیره تامین یکدیگر میسر گردد.

وی گفت : در ادامه این اجلاس و نشستهای تخصصی که بین وزیر صنعت کشورمان با سایر کشورها برگزار شد مقرر گردید تا شهرک صنعتی مشترکی در نقطه مرزی ایران و ترکیه ایجاد شود که در این راستا وزیر صنایع کشورمان پیشنهاد نمود تا برنامه زمانبندی ظرلف 2 هفته آینده در این خصوص تدوین شود و پس از آن اقدامات اجرایی آن آغاز گردد همچنین در این راستا تاکید گردید تا کشور ترکیه سسیستم بانکی خود را قوی تر نماید تا مبادلات بهتر و سریعتر انجام شود.

نجفی منش همچنین به بازدید شهرک صنعتی قطعه سازی در ترکیه اشاره و اظهار داشت:این شهرک صنعتی که در نزدیکی استانبول ترکیه قرار گرفته است نزدیک به 70 واحد قطعه ساز درآنجا مستقر است که می تواند الگوی خوبی برای شرکتهای قطعه ساز ایرانی وتشکیل چنین شهرکهایی و اقدامات بسیار خوب در این راستا باشد.

عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان همچنین از برنامه ریزی جهت تشکیل نشست های مشترک انجمن قطعه سازان با انجمن قطعه سازان ترکیه خبر داد و افزود:بنا بر این توافق ،مقرر گردید تا شرکتهایی که قابلیت طراحی دارنددر این راستا مشخص و در طراحی پلت فرم و خودروی مشترک از تمامی پتانسیل هاآنهااستفاده شود.

گروه دی - هشت شامل ایران، پاکستان، بنگلادش، مالزی، اندونزی، مصر، نیجریه و ترکیه است که در سال 1997 میلادی تشکیل شد.

از میان کشورهای عضو گروه دی – هشت جمهوری اسلامی ایران بیشتر مناسبات اقتصادی و تجاری را با کشور ترکیه و پاکستان دارد. دومین اجلاس وزرای صنایع کشورهای عضو دی – هشت از 12 تا 14 مهرماه برگزار شد.