X
تبلیغات
رایتل

اخبار خودرو

تعرفه واردات برخی خودروها افزایش یافت


تعرفه واردات برخی خودروهای سواری در سال ۹۳ افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا، برای امسال مجموع حقوق گمرکی و سود بازرگانی واردات خودروهای سواری بنزینی تا حجم موتور ۲۰۰۰ سی‌سی معادل ۴۰ درصد و تعرفه واردات خودروهای با حجم موتور ۲۰۰۱ تا ۲۵۰۰ سی‌سی معادل ۵۵ درصد تعیین شده است.

این در حالی است که در سال گذشته تعرفه واردات خودروهای تا حجم موتور ۲۵۰۰ سی‌سی ۴۰ درصد بود که به این ترتیب در سال جاری تعرفه واردات خودروهای با حجم موتور بین ۲۰۰۱ تا ۲۵۰۰ سی‌سی معادل ۱۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین تعرفه واردات خودروهای سواری بنزینی با حجم موتور ۲۵۰۱ سی‌سی و بیشتر نیز معادل ۷۵ درصد ارزش خودرو تعیین شده که نسبت به سال گذشته تفاوتی نشان نمی‌دهد.

امسال مجموع حقوق گمرکی و سود بازرگانی واردات خودروهای سواری دیزل با حجم موتور تا ۲۵۰۰ سی‌سی معادل ۳۲ درصد و با حجم موتور ۲۵۰۱ سی‌سی و بیشتر معادل ۵۵ درصد تعیین شده است. در روزهای اخیر انتشار شایعه افزایش تعرفه واردات در بازار خودروهای وارداتی مانع از کاهش قیمت این محصولات در بازار راکد ابتدای سال جدید شده بود. این در حالی است که به طور معمول در اسفند ماه هر سال قیمت خودروهای وارداتی به دلیل افزایش تقاضا حباب چند میلیون تومانی را تجربه می‌کند.

البته پس از آغاز سال جدید و فرو رفتن بازار در رکود دو - سه ماهه ابتدایی سال نیز حباب شکل گرفته در اسفند ماه شکسته شده و قیمت خودروهای وارداتی مجددا چند میلیون تومان کاهش می‌یابد. با این حال گزارش‌های رسیده از بازار خودروهای وارداتی نشان می‌دهد که به دلیل منتشر شدن شایعه افزایش تعرفه واردات خودرو در سال جدید، حباب قیمتی این خودروها هنوز شکسته نشده است.

نکته جالب توجه این است که انتشار شایعه افزایش تعرفه واردات خودرو در بازار نتوانسته باعث رشد قیمت‌ها شود و تنها از کاهش قیمت‌ها و ترکیدن حباب قیمتی خودروهای وارداتی جلوگیری کرده است