X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

اخبار خودرو

نخستین سمند میکرو هیبرید ساخته شد

در مراسمی که با حضور معاون وزیر صنایع و معادن ، مدیر کل ماشین سازی و نیرو محرکه وزارت صنایع و قائم مقام ایران خودرو برگزار شد ، از خودروی نمونه سازی ریز دورگه مرکز تحقیقات ایران خودرو، بازدید به عمل آمد.

به گزارش خبرنگار خبرخودرو ، در این مراسم مهندس روغنی ، معاون وزیر صنایع و معادن با اشاره به تشکیل ستادی در وزارت صنایع با نام ستاد ویژه خودروی هیبرید ، خاطر نشان کرد : در وزارت صنایع تصمیم گرفته شد که به منظور تهیه نقشه و برنامه ای برای تولید خودروی هیبرید ، اطلاعاتی را که در مراکز تحقیقاتی ، دانشگاهها و سازمانهای توسعه ای در خصوص خودروی هیبریدی انجام گرفته ، جمع آوری در ستاد ویژه خودروی هیبرید مطرح شود تا این نقشه تولید این خودرو طراحی شود.

وی در ادامه با بیان اینکه این تکنیک برای صرفه جویی در مصرف سوخت ، کاهش آلایندگی و حفاظت از محیط زیست بسیار کار آمد می باشد افزود : خودروی هیبریدی ، از دو منبع ، انرژی مورد نیاز خود را تأمین می کند ، که بخشی از آن از طریق موتورهای الکترونیکی و بخش دیگری از آن توسط بنزین ، گاز و یا حتی باطری تأمین می شود.

وی اظهار داشت : هم اکنون دو نمونه از این خودرو ، در سه سطح خفیف، متوسط و کامل تولید شده که یک نمونه از آن بر روی سمند ، و نمونه دیگر آن بر روی خودروی پراید ، در سطح میکرو هیبرید ، تولید و آماده نمایش می باشند.

وی با اشاره به سطح خفیف ، متوسط و کامل این خودرو ، اظهار داشت: در سطح خفیف تغییرات کمتری در خودروی معمولی صورت گرفته و در نتیجه هزینه کمتر و صرفه جویی در مصرف سوخت نیز کمتر می باشد و به ترتیبب در نوع متوسط و کامل ، این تغییرات بیشتر و هزنیه و صرفه جویی در مصرف سوخت هم افزایش می یابد.

وی در خصوص تولید انبوه این خودرو، گفت : تا کنون برنامه جامع و کامل تولید این خودرو ، طراحی نشده ، اما امیدواریم که با پی گیری های مستمر ، هر چه زودتر بتوانیم برنامه زمانبندی تولید این خودرو اعلام نماییم

وی با اشاره به نام گذاری سال اصلاح الگوی مصرف ، تصریح کرد : اصلاح الگوی مصرف بیش از همه در حوزه مصرف انرِژی مصداق می یابد ، و همانطور که می دانید که خودروهای سواری ، نقش بسیار مهمی در مصرف انرژی در کشور دارند ، بنابراین با توجه به عدم خودکفایی ایران در تولید بنزین و هزنیه بر بودن واردات آن ، تصمیم گرفته شد که در سال اصلاح الگوی مصرف ، حرکتی در جهت تولید خودروهای هیبریدی که در کاهش مصرف سوخت ، نقش دارند ، انجام گیرد.

معاون وزیر صنایع و معادن در ادامه افزود: میزان کاهش مصرف سوخت درسطح میکروها هیبریدها 5 تا 7 در صد در سطح متوسط 10 تا 15 درصد در نوع کامل آن بالای 20 درصد ، مصرف سوخت کاهش می یابد.

در حاشیه این مراسم، مهندس زالی ، مدیر عامل ، مرکز تحقیقات ، طراحی و تولید موتور ایران خودرو ، با اشاره به اینکه در صورت حمایت و تخصیص بودجه آن ایران خودرو آمادگی دارد که اینخودور را تا 9 ماه دیگر به بازار عرضه نماید ، اظهار داشت : تولید خودروی هیبریدی بیش از 8 سال است که در دنیا به تولید انبوه می رسد و مرکز تحقیقات ایران خودرو نیز نزدیک به 2 سال است که تحقیق بر روی این خودرو شروع و تولید نمونه آن 15 ماه است که در حال انجام می باشد .

وی افزود : خودروی ریزدورگه های فعلی ، بنزین سوز بوده و همه کارهای تحقیقاتی آن در ایران خودرو ، توسط مهندسین ایران خودرو انجام گرفته است.

وی با اشاره به مراسم نمایش خودروی ریزدورگه ، مرکز تحقیقات ایران خودرو، خاطر نشان کرد : این مراسم به منظور ستاد سایت گذاری خودروهای دورگه برای بازار ایران می باشد ، چراکه هم اکنون انواع مختلفی از خودروهای دورگه در سراسر دنیا وجود دارد و نیاز آن هم در کشور ما نیز احساس می گردید ، به همین جهت هیئتی در وزارت صنایع ، در حال بررسی برنامه جامعی برای این نیاز کشور است .

در اینمراسم همچنین ، دکتر سلیمانی قائم مقام ایران خودرو با اشاره به ایکه چند مرحله در تولید یک محصول مؤثر می باشد ، افزود: مرحله اول هر پروژه ای تحقیقات می باشد که به خوبی این مرحله انجام گرفته ومرحله بعد از آن مرحله تولید انبوه است که این مرحله زمان بری خاص خود را دارد ، بنابراین با توجه به ایکه برنامه سخت افزاری آن تهیه شده ، امسال این خودرو به تولید انبوه رسانده و بالای 40 هزار دستگاه از این خودروی پایه گاز سوز را تولید خواهیم نمود.

خودرویی دورگه نامیده می شود که از دو منبع نیرو برای رانش برخوردار باشد . در حال حاضر ، خودروهای دورگه از دو موتور درون سوز و وتور الکتریکی برای رانش برخوردار می باشد.

این گونه موتوها را می توان به سه گروه عمده تقسیم بندی کرد : ریز دورگه( راه انداز قوی یا تسمه ایی) ، خفیف دورگه و تمام دورگه

عملکرد خودروها به این ترتیب : ریز دورگه در زمان توقف موتور به صورت خودکار خاموش می شود و به محض فشردن پدال خودرو روشن می شود . خفیف دورگه علاوه بر ویژگی فوق در زمان ترمز گیری انرژی به صورت الکتریکی در انباره ذخیره می شود و در زمان شتابگیری انرژی ذخیره شده بازیابی شده و به چرخ ها اعمال می شود . در خودروی تمام دورگه علاوه بر ویژگیهای خودروی خفیف دورگه ، در سرعت های کم، موتور خاموش و رانش خودرو به صورت تمام برقی است.

این خودروی ملی که طراحی آن کاملاً در داخلی صورت گرفته اولین گام در تولید خودروهای دورگه است. کاهش مصرف سوخت وافزایش پیمایش با گاز در ترافیک شهری در این حائز اهمیت می باشد استاندارد آلایندگی این خودرو یورو 4 می باشد خودروی ملی ریز دورگه جایگزین خوبی برای تاکسی در شهرهای بزرگ است که علاوه بر کاهش سطح آلایندگی ، ویژگی مصرف کم و پیمایش بیشتر با گاز را نیز داراست.