X
تبلیغات
رایتل

اخبار خودرو

ایران خودرو آردی تولید نمی کند

تولید آردی از دو سال پیش در ایران خودرو متوقف شده و با در نظر گرفتن استانداردهای مصوب ملی، روآی سال با قابلیت تامین استاندارد زیست محیطی مصوب کشور تولید می شود.

به گزارش خبرنگار خبرخودرو، کیوان وزیری، مدیر اجرا و نظارت بر استاندارد ایران خودرو با بیان این مطلب، گفت: روآی سال از موتور او. اچ. وی. جی. برخوردار و بهبودهای قابل توجهی در سیستم های عملکردی اصلی آن ایجاد شده است.

وی افزود: ایران خودرو در نیمه شهریور امسال، تمدید تاییدیه نوع را برای روآ و 405 رسما از موسسه استاندارد اخذ کرده، در حالی که موسسه استاندارد برای این کار تا اول مهر ماه امسال مهلت قانونی داده بود و این امر نشان می دهد که ایران خودرو به واسطه اهمیت موضوع این کار را زودتر از تاریخ مقرر انجام داده است.

وزیری با بیان این که موسسه استاندارد ناظر بر خطوط تولید از نظر تامین استانداردهای لازم است، اظهار داشت: در نیمه تیرماه امسال؛ یعنی هشت ماه زودتر از بخش نامه دولت، قراردادی آزمایشی را به طور رسمی برای تطابق تولید با استانداردهای 55گانه، منعقد کرده که بر اساس آن موسسه استاندارد ناظر بر اجرای این امر است.

مدیر اجرای استانداردهای ایران خودرو اضافه کرد: حرکت روبه جلو ایران خودرو برای روآ و 405 از اردیبهشت آغاز شد و برای رسیدن به هدف های مورد نظر استاندارد، ایران خودرو پروژه های 18 ماهه را در یک سال به اجرا در آورده است.

این مقام مسوول با بیان این که روزانه 17 میلیون قطعه وارد ایران خودرو می شود، گفت: تحقق الزامات استاندارد به معنی کار بر روی قطعه سازان نیز هست.

وی سابقه استانداردسازی برای خودروها را به سال 82 ارجاع داد که مجلس، اجباری بودن استانداردهای 55 گانه را به تصویب رساند و گفت: در نیمه سال 82 تعداد 11 استاندارد، اول سال 84 تعداد 14 مورد و اول شهریور همان سال بقیه 51 استاندارد یعنی 26 استاندارد دیگر اجباری اعلام شد البته چهار مورد استاندارد زیست محیطی نیز اول سال 82 توسط سازمان محیط زیست اجباری اعلام شده بود.

وزیری با بیان این که برخی محصولات قابلیت تامین تمامی استانداردها را نداشتند، گفت: از همین رو در سال 85 الحاقیه ای تصویب شد که بر اساس آن تمامی محصولات باید تا پایان برنامه چهارم توسعه، تمامی 55 استاندارد را تامین کنند.

مدیر اجرای استانداردهای ایران خودرو با اشاره به تشکیل کمیته های تخصصی برای تصویب آیین نامه ارتقای کیفیت و استاندارد در مجلس در 19 فروردین ماه امسال گفت: این آیین نامه در 24 خرداد به رییس جمهوری ابلاغ شد. ریییس جمهوری سه روز بعد آن را به وزیر صنایع و هیات دولت و وزیر نیز در هفتم تیرماه آیین نامه را به خودروسازان ابلاغ کرد.

وزیری تصریح کرد: این در حالی است که ایران خودرو از اردیبهشت 88 با توجه به سرآمدن دوره برنامه چهارم، به سرمایه گذاری و حرکت جدی در راه ارتقای کیفیت و کسب استانداردهای 55 گانه برای محصولات ضعیف خود اقدام و کمیته های تخصصی برای پرداختن به این امر ایجاد کرده بود و در نتیجه توانست دوهفته زودتر از مهلت تعیین شده توسط قانون مصوب دولت، به استانداردهای 55 گانه در تمامی محصولات خود دست پیدا کند.